Przejdź do treści
  1. Strona Główna
  2. Poradnie i usługi
  3. Badanie Densytometryczne

Wybierz poradnię z menu:

Badanie
Densytometryczne

Badanie densytometryczne jest to rodzaj badania rentgenowskiego, które określa gęstość mineralną kości (ang. Bone Mineral Density – BMD), czyli „zawartość kości w kości”. Pozwala ono na diagnostykę osteoporozy nawet na wczesnych jej etapach oraz na kontrolę leczenia osteoporozy.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie trzeba być na czczo. Przed rozpoczęciem badania należy poinformować lekarza o schorzeniach (np. o chorobach tarczycy, cukrzycy) oraz przyjmowanych lekach. Jeżeli kilka tygodni przed densytometrią było wykonywane badanie z kontrastem (np. tomografia komputerowa), trzeba o tym powiadomić lekarza, ponieważ między tymi badaniami powinna być przerwa. W dniu badania nie należy zażywać suplementów z wapniem.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża!

Przed densytometrią dokonuje się pomiaru wzrostu i masy ciała. Do badania należy zdjąć wszystko, co zawiera metal (np. biżuterię). Następnie należy się położyć na stole pomiarowym. Zwykle ocenia się gęstość mineralną kości, które najczęściej ulegają złamaniom w przebiegu osteoporozy czyli szyjki kości udowej i odcinka lędźwiowo- krzyżowego kręgosłupa. Badanie trwa kilka minut, jest niebolesne oraz bezpieczne. Wykonywane jest przez wykwalifikowany personel bądź lekarza.

Należy pamiętać, że im wcześniej poddamy się badaniu densytometrycznemu tym wcześniej można wprowadzić działania profilaktyczne, zapobiegające złamaniom kości.

Przypominamy o możliwości skorzystania z naszych usług bez konieczności wychodzenia z domu: